Muzikoterapie je obor s primárně terapeutickým dopadem.
Zároveň je muzikoterapie léčebným a podpůrným postupem, v němž kvalifikovaný muzikoterapeut prostřednictvím pomáhajícího vztahu, hudby a hudebních elementů provází klienta nebo skupinu v terapeutickém procesu.
Cílem tohoto procesu je relevantním způsobem rozvinout potenciál nebo obnovit funkce jedince tak, aby mohl dosáhnout lepší intrapersonální a/nebo interpersonální integrace, s cílem naplnění tělesných, psychických, emocionálních a sociálních potřeb.
Srovnáme-li situaci v ČR a mnoha zemích EU, zjistíme, že primární rozdíl spočívá zejména v legislativním ukotvení muzikoterapie, která u nás doposud schází. Díky tomu mohou být muzikoterapeuti ve většině členských států EU zaměstnáni jako muzikoterapeuti, kdežto V ČR se muzikoterapie provozuje nejčastěji jako doplněk jiných profesí, např. speciální pedagogiky, hudební pedagogiky, ošetřovatelství, fyzioterapie atd. (dle jednotlivých rezortů). Někteří muzikoterapeuti pracují také privátně.
Asociace v současnosti sdružuje asi 210 lidí kteří se profesně zabývají muzikoterapií (případně se o ni zajímají). V případě profesních členů asociace garantuje úroveň jejich odborné průpravy (bližší informace k obsahu profesních standardů naleznete v sekci Profese muzikoterapeut).
Seznam členů asociace s jejich stručným profilem naleznete v databázi členů CZMTA.
Dále na našem webu máte možnost zadat svoji poptávku v sekci Nabízím/ hledám práci (stáž) v oboru. V případě poptávky či nabídky se obracejte na kancelář asociace Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.