Vážené kolegyně a kolegové, v listopadu jsme vám zaslali reakci předsedy asociace Tomáše Procházky na mail Dr. Marie Beníčkové, který rozeslala našim členům před volební Valnou hromadou naší asociace.

Informace i načasování tohoto mailu vnímáme jako zavádějící a manipulativní. Tlaku ze strany MAUT a Akademie Alternativa čelíme již od roku 2012, kdy se tyto instituce prostřednictvím Dr. Beníčkové pokusily kotvit obory z oblasti kreativních terapií neetickým a zcela neodpovídajícím způsobem.

CZMTA se snaží celou dobu postupovat věcně, racionálně. V zájmu oboru, muzikoterapeutů a především klientů a pacientů. Potvrzuje to mimo jiné i vyhraný soudní spor, ke kterému po žalobě ze strany zmíněných institucí došlo.

Celou reakci Mgr. Tomáše Procházky si můžete přečíst zde.

Dne 11. 11. 2022 zvolili členové na valné hromadě nové složení Rady i ostatních orgánů. Následně Rada volila vedení asociace. Předsedkyní se stala PhDr. Markéta Gerlichová, Ph.D., místopředsedkyní Mgr. Zuzana Ouředníčková. Ostatní členy Rady i komisí naleznete zde.

Pojďte s námi 15. listopadu 2022 již podeváté oslavit Evropský den muzikoterapie. Staňte se jeho součástí uspořádáním zajímavých událostí, workshopů, debat, online nebo live koncertů. Inspirujte se lektory muzikoterapie – jistě se dozvíte mnoho nových informací o této disciplíně. Podrobné informace o událostech naleznete na následujících odkazech:

www.musictherapyday.eu a facebook@musictherapyday

Téma: HUDBA ZAČÍNÁ...

Leták

zveme vás na další ročník muzikoterapeutického sympózia pro členy CZMTA, které proběhne v termínu 26. - 28. 5. 2023. 

Organizuje Jindra Bartošová, aktuality budeme průběžně zveřejňovat

Zdeněk představuje dlouholetého představitele muzikoterapeutické komunity u nás. Již od samotných začátků - od sedmdesátých let aktivně vystupoval se svými nápady a dovednostmi. Nikdy nezapomenu na jeho práci u nás na lince důvěry, kdy některým osamělým a smutným volajícím svým krásným hlasem konejšivě zpíval či společně postupně aktivně prozpěvovali... Svým charismatem okouzloval četné řady učitelek, kterým ve svých kurzech přibližoval muzikoterapeutické postupy a byl jim inspirací k inovaci hudební výchovy- tak, aby nebyla pouhým doplňkovým či otravným předmětem. Zdeňkova publikace - kuchařka her a postupů s využitím hudby je dlouhá léta využívána mnoha zájemci i z širší populace. Je mi líto, že Zdeňkův kultivovaný a podmanivě modulovaný hlas uslyším jen z nahrávek relaxací a uspávanek - nejen pro děti.

PhDr. Jana Procházková

V sobotu 21. 5. 2022 jsme se sešli na Psychosomatické klinice v Praze 6. Již plánujeme další termín, zřejmě na konci května 2023.

12th European Music Therapy Conference
8-12 June 2022
Edinburgh, United Kingdom

We warmly welcome you to the 12th European Music Therapy Conference!

Organised by the British Association for Music Therapy, this conference will take place at Queen Margaret University in Edinburgh, Scotland.

Více informací zde

Co je zvuk? Jak vzniká a jak se šíří? Co je hudba? Čím vším ji vnímáme? Jak se zaznamenává? Proč ji máme rádi? Umíme využít její léčivou sílu? Které léčivé účinky již umíme vysvětlit a které jsou ještě záhadou? Na tyto otázky odpoví známý vědec Dr. Michael LONDESBOROUGH společně s muzikoterapeutkou PhDr. Markétou GERLICHOVOU, autorkou knih Hudba léčí a Muzikoterapie v praxi. Tato druhá část pořadu, které se ujala dr. Gerlichová, je zaměřena na terapeutické účinky hudby a příklady jejího využití v klinické praxi. Navazuje diskuse s posluchači k oběma částem.

 

Michael LONDESBOROUGH: : Zvuk a hudba (1) (HYB4 CITY, 30.8.2021)

https://youtu.be/aWZ4j3xfslo


Markéta Gerlichová: Zvuk a hudba (2) (HYB4 CITY, 30.8.2021)

https://youtu.be/RUhU8V0tnnc

V pátek 12. 11. 2021 proběhla v prostorách Psychosomatické kliniky v Praze valná hromada CZMTA. Sešli jsme se částečně osobně, částečně online. 

Následovalo setkání v restauraci.

Děkujeme všem za účast.

Proběhlo setkání členů CZMTA. Sešli jsme se 19. 6. 2021 v IC Zahrada, užili si zpívání s Aničkou Neuwirthovou, koncovky s Petrem Bronišem, a setkání zakončili v blízké restauraci. Děkujeme všem za účast!

ukázkové video

Rádi bychom vás pozvali na online webinář Kontakt v muzikoterapii, který proběhne 15. 5. 2021. Čekají nás dva semináře a večer neformální posezení. Setkání proběhne přes aplikaci Zoom.

Milí členové a další příznivci a poskytovatelé muzikoterapie,

velmi rádi s vámi sdílíme dokument, který nám zaslal doc. Mgr. Jiří Kantor, Ph.D. Prosíme, šiřte, sdílejte!

Doporučení a tipy pro muzikoterapii během pandemie

Appendix 5 je seznam užitečných zahraničních zdrojů.

Letáček k Evropskému dni muzikoterapie přeložený do češtiny (stránka 1.png, stránka 2.png nebo leták ve formátu pdf)

 

V ČR proběhnou tyto akce:

1) Uvedení nové knihy o muzikoterapii prostřednictvím video-gratulací

Kdy: od 14. do 22. listopadu 2020
Kde: zde, YouTube CZMTA kanál
Připravil: Markéta Gerlichová

2)   „Hudební polštář pro duši“ - muzikoterapeutické video určené pro popularizaci muzikoterapie, pro veřejnost

Kdy: 18. listopadu 2020
Kde: FB @Cesta k pramenům / muzikoterapie, psychoterapie  
Připravila: Anna Neuwirthová
Více https://www.bebalanced.cz/, https://www.facebook.com/BEBALANCEDcentrum

3) „Hudební příběh pro děti“ - zvuková pohádka pro nejmenší k poslechu

Kdy: 19. listopadu 2020
Kde: Be Balanced web page, FB @Cesta k pramenům / muzikoterapie, psychoterapie
Připravila: Anna Neuwirthová
Více https://www.bebalanced.cz/, https://www.facebook.com/BEBALANCEDcentrum

4) Video záznam sestřihaný z melodií ke dni evropské MT 

Kdy: 20. listopadu 2020
Kde: Facebook / YouTube CZMTA kanál - video záznam sestřihaný z melodií stvořených ke dni evropské MT
Připravili: Otevřená tvůrčí skupina za vedení Petra Broniše

V květnu 2019 se konalo setkání na téma "Společně v pohybu", a to jak v rámci workshopů, tak i ve zviditelnění a propagaci CZMTA a zájmu o muzikoterapii, neboť se v průběhu natáčelo video. Setkání se konalo v krásném prostředí Skautské základny v Domašově nad Bystřicí a program byl opravdu zajímavý:

Hlasová improvizace s Laďkou Dlouhou - zvučeli jsme a zpívali, hráli si s rytmem, intonací a melodiemi, zkoušeli jsme vlastní hranice a svobodně se vyjadřovali hlasem.

Body music s Pavlem Jasanským – základy hry na tělo (body music) v propojení s hlasem i pohybem. Vlastní tělo jako perkuse, společná hra i sólové výstupy, podpora skupiny.

Tanec emocí s Alenou Chládkovou - pohyb a tanec vedený zkušenou lektorkou využívající primitivní expresi a taneční terapii k poznávání a pohybovému vyjádření toho, co hýbe našimi životy – naše emoce. Od základních pohybových kvalit až k vyjádření hudby tancem.

Společná improvizace na nástroje – improvizování na tradiční i netradiční hudební nástroje, dialogy nástrojů, kreativní tvoření s využitím nástrojů pro účely videa.

Hudební terapie systémů se Zdenkem Šimanovským – vyprávění o jeho začátcích a o tom, kde je dnes. Procházka rodinnými konstelacemi a úvod k nové knize Lidové písničky a hry s nimi 2.

Ochutnávka supervize s Markétou Gerlichovou – probíralo se aktuální téma z muzikoterapeutické praxe v malé skupině účastníků.

Celé setkání bylo velmi příjemné, inspirující a obohacující. Neúžasnější byly společné večery díky Večernímu jamování, kde se zpívalo a hrálo to, co bylo na srdci – od lidových písní a ukolébavek až po písně mládí, táborákové písně i písně autorské. Všem patří veliké poděkování za účast a především za podporu organizátorů a ochotu se nechat natáčet. 

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=zIjYRYLI5zo

Informace pro zájemce o nové posgraduální studium muzikoterapie na Pedagogické fakultě UP Palackého zde

Další informace na webových stránkách www.ccv.upol.cz (menu/muzikoterapie)

Frišova vila, Boženy Němcové 9, Plzeň 

Program:

15:00-16:30 workshopy (v blízkosti Frišovy vily - Středisko volného času Radovánek, Komenského 42, Plzeň)

  • bubenický workshop a cartoncajon workshop se Zdeňkem Drahošem a Radkem Harvánkem
  • boomwhackers s Danou Zouharovou
  • taneční a pohybový workshop s Lenkou Jíšovou
  • hlasový workshop s Marcelou Váňovou Brožovou

17:00-18:30 VALNÁ HROMADA

  • Schválení programu
  • Schválení účetní závěrky za rok 2017
  • Schválení výroční zprávy asociace za rok 2017
  • Zpráva o činnosti Rady asociace v období od minulé valné hromady
  • Diskuse o činnosti asociace
  • Aktuality v EMTC a WFMT

19:00 koncert Silvie Morasten

Zápis ve formátu pdf ke shlédnutí zde

View the embedded image gallery online at:
http://www.czmta.cz/aktuality#sigProId81f86ab7dd

Na základě jednání s Institutem celoživotního vzdělávání FF UP v Olomouci rada CZMTA aktualizuje své stanovisko týkající se prezentace studijního programu Celostní muzikoterapie na ICV FF UP Olomouc

Rada CZMTA se rozhodla v rámci asociace zrušit sekci celostní muzikoterapie. K tomuto kroku se rada rozhodla po roční neúspěšné snaze navázat se zástupci této sekce konstruktivní komunikaci a získat zástupce, který by se stal partnerem při další spolupráci s CZMTA.

Rada asociace zároveň vyzvala PaedDr. Lubomíra Holzera a administrátora webových stránek této sekce aby nepoužívali ve své prezentaci logo asociace.

Vzhledem k informacím, které jsou k dispozici na webových stránkách MAUT, zveřejňuje Rada CZMTA toto stanovisko:

Soud první instance zamítl žalobu MAUT a Akademie Alternativa s.r.o., žalobci se odvolali a před dalším jednáním žalobu stáhli. Na základě rozhodnutí soudu byly MAUTem a Akademií Alternativa uhrazeny soudní a další výlohy..

V případě zájmu o více informací kontaktuje CZMTA na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zveřejňujeme termíny skupinové supervize pro rok 2022. Bližší informace najdete níže.

 
Termíny supervizních seminářů:

V případě zájmu o jiný termín / místo supervize kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kytary.czVšichni členové Muzikoterapeutické Asociace mají nárok na 10% pro nákup hudebních nástrojů na Kytary.cz.

U větších nákupů lze zažádat i o další množstevní slevu.

Slevu lze uplatnit tak, že se u prodejce Kytary.cz registrujete: http://kytary.cz/User/Registration/.

Pak stačí napsat žádost na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ve znění "Žádám o slevu na nákup hudebních nástrojů na základě členství v Muzikoterapeutické Asociaci. Můj účet je přiřazen k mailové adrese….“.

Zákaznická podpora vaše členství prověří a slevu vám zajistí.

Zápis ze zasedání rady 15. 5. 2019 naleznete v sekci Dokumenty pro členy CZMTA. Další zasedání proběhne 12. 6. 2019.

 

Česká arteterapeutická asociace vyprodává starší čísla časopisu Arteterapie.

Pokud zakoupíte nejméně 20 čísel časopisů, získáte je se slevou 50%, k uvedené částce je třeba připočíst balné a poštovné.
Nabídka platí do vyprodání zbylých čísel.
Sleva se nevztahuje na časopisy vydané v roce 2016.

Informace o obsahu jednotlivých časopisů naleznete na stránkách ČAA.

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosíme všechny členy o uhrazení členského příspěvku na rok 2023.

Výše poplatku: 600,- Kč nebo 25 EUR.

Číslo účtu pro platby v Kč: 2101201695/2010

Číslo účtu pro platby v EUR: 2701344120/2010

IBAN: CZ5120100000002701344120
BIC: FIOBCZPPXXX

Fio banka, a.s.

V Celnici 1028/10
117 21 Praha 1


Variabilní symbol: 2023666

Do poznámky napište své jméno.

Děkujeme.

 

Pokud máte zájem o zařazení do registru členů a zveřejnění na webových stránkách CZMTA, zašlete nám prosím emailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. formulář (Dotazník a souhlas se zpracováním osobních údajů), který naleznete zde.